معدن فلدسپات

شرکت کان پژوهان پارس زمین

معدن فلدسپات چیست؟

معدن فلدسپات شرکت کان پژوهان پارس زمین که در استان مرکزی و شهر تفرش اکتشاف شده است با توان استخراج سالیانه بیش از 280000 تن خاک فلدسپات آماده همکاری با مصرف کنندگان و تولید کنندگان صنایع مرتبط می باشد.

فلدسپات ها گروهی از مواد معدنی تکتوسیلیکات آلومینیوم سنگ ساز هستند که حاوی پتاسیم، سدیم، کلسیم و یا باریوم می باشند. متداول ترین مواد تشکیل دهنده فلدسپات های پلاژیو کلاز، سدیم و کلسیم می باشد و برای فلدسپات های قلیایی، پتاسیم و سدیم هستند.
فلدسپات ها چیزی بیشتر از 60 درصد کانی های موجود در پوسته زمین را تشکیل می دهند و همچنین از نظر وزن حدوداً ۴۱ درصد پوسته را تشکیل می دهند.
صخره‌ای از معدن فلدسپات که تقریباً به طور کامل از پلاژیوکلاز فلدسپات تشکیل شده است به عنوان آنورتوزیت شناخته می شود. معدن فلدسپات با انواع مختلفی از سنگ های رسوبی نیز یافت می شود.

معدن فلدسپات

انواع معدن فلدسپات:

معدن فلدسپات قلیای

معدن فلدسپات باریوم

معدن فلدسپات پلاژیوکلاز


در معدن فلدسپات کانی های فلدسپات شامل تکتو سیلیکات ها، کانی های سیلیکاتی است که در آن یون های سیلیسیوم توسط یون های اکسیژن مشترک به هم متصل می شوند و یک شبکه سه بعدی را تشکیل می دهند. فلدسپات باریوم در نتیجه جایگزینی باریوم به جای پتاسیم در ساختار معدنی ایجاد می شود. فلدسپات های باریوم گاهی اوقات به عنوان یک گروه جداگانه از فلداسپات ها طبقه بندی می شوند و گاهی آنها به عنوان زیرشاخه های فلداسپات های قلیایی دسته بندی می شوند.

در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۰ میلیون تن فلدسپات از معدن فلدسپات سه کشور ایتالیا، ترکیه و چین استخراج شده است. فلدسپات ماده اولیه متداولی است که در صنعت سرامیک سازی و تا حدی به عنوان پرکننده و گسترش دهنده رنگ، پلاستیک و لاستیک استفاده می شوند. در آمریکا حدود ۶۶ درصد استخراج های معدن فلدسپات در صنعت شیشه سازی مصرف می شود و مابقی در تولیدی مقره های الکتریکی، ظروف سفالی، کاشی، لوازم بهداشتی و کارد و چنگال مورد استفاده قرار می گیرد. اتحادیه بازرگانی کشور سوئیس‌ میگوید معدن مک کینی بزرگترین معدن فلدسپات در جهان بوده و همچنین کارولینای شمالی بزرگترین تولید کننده معدن می باشد.
در کشور ایران هم بزرگترین معدن فلدسپات در استان های شیراز، کرمان، یزد و همچنین استان مرکزی قرار دارند.


معدن فلدسپات پارس زمین با ذخیره چند میلیون تنی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۹۵ اکتشاف و در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده است. فرآورده های معدن فلدسپات پارس در صنایع کاشی، شیشه، سرامیک و دیگر صنایع مرتبط در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
خاصیت این نوع از فلدسپات ها دانه بندی ریز آن است که بدون دستگاه کراشر قابل خرد کردن می باشد. تمامی محصولات معدن فلدسپات ما پیش فرض به صورت کلوخه عرضه می شود که شرکت توانایی پودر سازی محصولات را در دانه بندی های مختلف دارد.
معدن فلدسپات کان پژوهان پارس زمین در تمامی فصول سال فعال می باشد و آماده ارائه انواع خاک فلدسپات با مناسب ترین قیمت به مصرف کنندگان و کارخانجات صنعتی می باشد.


معدن فلدسپات و خاک کائولن یکی از معادنی می باشد که در ایران دارای رونق بالایی می‌باشد و در نقاط مختلف کشور ما معدن فلدسپات وجود دارد و با توجه به صرفه اقتصادی بالا، معدن فلدسپات نزد معدنکاران محبوبیت بالایی دارد. برای استخراج از معدن فلدسپات از تجهیزات مدرن و با کیفیت استفاده می شود. فلدسپات های استخراج شده در ایران دارای کیفیت بالای صادراتی می باشد که این موضوع بستر مناسبی را برای صادرات خاک معدن فلدسپات به سایر کشورها را فراهم نموده است.
استخراج در معدن فلدسپات شرکت پارس زمین به صورت متداوم، با به روزترین ماشین آلات و دستگاه های استخراج انجام می شود و میانگین تولید فلدسپات در این شرکت سالانه حدود 288هزار تن و با نرخ رشد ۵ درصد در سال می باشد.


در ایران به دلیل پراکندگی استخراج در معدن فلدسپات به دست آوردن اطلاعات دقیق از میزان استخراج فلدسپات بسیار مشکل می باشد اما بر اساس گزارش های سازمان زمین شناسی انگلستان میزان استخراج در طی سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۷ از ۱۵ هزار تن به ۱۲۵ هزار تن افزایش داشته است. همانطور که از آمار های مختلف برمی‌آید میزان تولید و استخراج در معادن فلدسپات رشد بالایی داشته و سالانه رکورد جدیدی از استخراج در معدن فلدسپات ثبت می شود.
تماس با ما