خاک فلدسپات

شرکت کان پژوهان پارس زمین

خاک فلدسپات چیست؟

خاک فلدسپات

خاک فلدسپات بیشتر از 60 درصد خاک های موجود در پوسته زمین را تشکیل میدهد و یکی از فراوانترین گروه های مواد معدنی در زمین است. اکثر رسوبات موجود در پوسته زمین تشکیل شده از فلدسپات سدیم، فلدسپات پتاسیم و فلدسپات مخلوط می باشند. خاک فلدسپات به دلیل داشتن مقادیر زیادی آلومینا و مواد قلیایی بیشتر در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. خاک فلدسپات طیف بالایی از مواد معدنی را در بر می گیرد. فلدسپات در صنعت کاربرد فراوانی دارد و اکثر محصولاتی که روزانه از آنها استفاده می کنیم با خاک فلدسپات ساخته می شوند که به مواردی چون: انواع شیشه و کریستال، فایبرگلاس، صنعت عایق بندی، کاشی و سرامیک، ظروف غذا خوری و... میتوان اشاره کرد. درواقع خاک فلدسپات بخشی مهمی از زندگی روزمره ما شده است.


اجزاء خاک فلدسپات:

مواد معدنی خاک فلدسپات از اجزای مهم و اساسی در سنگ های رسوبی و آذرین هستند. شایان ذکر است طبقه بندی تعداد زیادی از سنگ ها و خاک ها بر اساس کانی های خاک فلدسپات است. ترکیبات کانی شناسی بیشتر فلدسپات ها با توجه به سیستم Orthoclase (KAlSi3O8) ، Albite (NaAlSi3O8) و Anorthite (CaAl2Si2O8) می باشد. از نظر شیمیایی فلدسپات ها از سیلیکات های آلومینیوم هستند و حاوی پتاسیم، آهن، سدیم، کلسیم، باریوم و ترکیباتی از این نوع عناصر می باشند.

خاک فلدسپات پلاژیوکلاز از مواد معدنی و ترکیبات بین آلبیت و آنوریت تشکیل شده است، در حالیکه مواد تشکیل دهنده بین آلبیت و ارتوکلاز از فلزات قلیایی سدیم و پتاسیم می باشد آن را فلدسپات قلیایی می نامند. خاک فلدسپات قلیایی در میان سنگ های بیشماری که از این نوع وجود دارند از نظر کاربرد صنعتی جزو فلدسپات های مورد توجه هستند و گفتنی است سنگ های آذرین مانند گرانیت حاوی 50 تا 70 درصد فلدسپات قلیایی است.

طیف وسیعی از سنگ ها در زمین شناسی به گروه گرانیت ها متصل هستند و اکثراً فلدسپات های تجاری جزو کانی های شن پگماتیک یا فلدسپاتیک استخراج می شوند. سنگ های آذرین آپلیت که از ریزدانه با ترکیب مواد معدنی مشابه گرانیت هستند به دلیل وجود مقادیر زیادی از فلدسپات استخراج می شوند.

آلومینا و مواد قلیایی از دو ویژگی مفید فلدسپات ها برای صنایع پایین دستی می باشند. که از روی این عناصر می‌توان سه دسته از آنها را تشخیص داد ماسه فلدسپاتیک، پگماتیک و فلدسپات.
بسته به اینکه چه نوع مواد قلیایی در فلدسپات ها وجود دارد می‌توان بین پتاسیم، سدیم و فلدسپات های مخلوط تمایز بالایی قائل شد.

کاربرد خاک فلدسپات:

خاک فلدسپات نقش مهمی در تولید شیشه و سرامیک دارد و به عنوان پرکننده های مهم در صنایع پلاستیک سازی، لاستیک سازی، رنگ، چسب و رزین استفاده می شوند.


صنعت شیشه سازی: خاک فلدسپات یک عنصر کلیدی و مهم در تولید انواع شیشه و کریستال می باشد و به عنوان یک ماده روان کننده دمای ذوب کوارتز را کاهش می دهد و همچنین در کنترل ویسکوزیته شیشه کمک می کند. مواد قلیایی موجود در خاک فلدسپات به عنوان ماده ای در کاهش دمای ذوب شیشه استفاده می شود و باعث کاهش هزینه های تولید میشود.

تولید انواع کاشی و سرامیک: در تولید کاشی و سرامیک فلدسپات ها دومین مواد مهم بعد از خاک رس هستند زیرا فلدسپات از نقطه ذوب پایینی بهره می برد و در محدوده دمایی مختلف به تدریج ذوب می شود و این امر مراحل ذوب کوارتز و خاک رس را بسیار تسهیل می کند و اختلاط مناسبی را برای مراحل ذوب فراهم می کند. از فلدسپات ها به عنوان ماده‌ای برای تشکیل لایه شیشه ای در دمای پایین و به عنوان منبع قلیایی و آلومینا در ایجاد لعاب کاشی و سرامیک استفاده می شود. خاک فلدسپات باعث استحکام، مقاومت و دوام بدنه کاشی و سرامیک می شود و لایه بلوری روی سرامیک را تشکیل میدهد که مواد تشکیل دهنده لایه شیشه ای را بسیار نرم، ذوب و مرطوب می کند.

پرکننده ها: از خاک فلدسپات برای پر کردن و گسترش دهنده برای کاربردهایی مانند صنعت پلاستیک، لاستیک و رنگ استفاده می شود و از مهمترین خواص مفید خاک فلدسپات می توان به پراکندگی بالا و یک دست، بی اثر بودن شیمیایی، ph پایدار، مقاومت در برابر سایش، ویسکوزیته کم و ضریب شکست پایین در برابر سرما اشاره کرد.
صنعت دندانپزشکی و روکش مینای دندان: فلدسپات ها به ترکیب مینای دندان ها کمک می کنند، اطمینان از بی نقص بودن و آراستگی محصول نهایی مانند: فرم مینای دندان، لعاب سرامیک، لعاب کاشی، ظروف بهداشتی و ظروف برقی از مهم ترین ویژگی های خاک فلدسپات است.

فلدسپات ها در صنایع دیگر: تولید انواع ساینده ها، یورتان، رنگ، الکترودهای جوشکاری، تولید فولاد، جوشکاری پوششی، تولید انواع لاتکس و غیره.
در بخش کاشی و سرامیک کف، خاک فلدسپات ماده اصلی تشکیل دهنده بدنه قطعات کاشی هستند که این یک مورد بسیار مهم در این صنعت می باشد. میزان تحمل پذیری بدنه سرامیک در هنگام ضربه یکی از نکاتی کلیدی می باشد که فلدسپات باعث متراکم شدن بدنه سرامیک میشود و در زمان ذوب هرچه دما افزایش یابد قلیا های فلدسپات فعال تر شده و ذرات رس و سیلیس را بهتر ذوب و حل می کند.
در تولید ظروف غذاخوری فلدسپات ها از بهترین مواد مورد استفاده می‌توانند باشند و بهترین ترکیب برای تولید یک محصول بدون نقص هستند. همچنین در سرویس‌های بهداشتی و برای تسهیل روند بهینه سازی، خاک فلدسپات مورد استفاده قرار می گیرد.


همانطور که در این مقاله مشاهده فرمودید خاک فلدسپات که از زیر مجموعه خاک صنعتی محسوب می شود یکی از پرکاربرد ترین خاک های استخراج شده در کشور و چه بسا در جهان می باشد که معدن فلدسپات شرکت کان پژوهان پارس زمین با توان استخراج روزانه بیش از 1000 تن یکی از فعالترین معادن در قلب و مرکز کشور می باشد و با توجه به کیفیت خاکی که آزمایشات و آنالیز ها نشان می دهد می توان از آن به عنوان مواد اولیه درجه یک برای تواید محصولات مرغوب استفاده کرد.
مشتریان و مصرف کنندگام محترم می توانند برای بررسی نمونه خاک، راهنمایی و خرید خاک فلدسپات با همکاران ما تماس برقرار نموده و همچنین ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع سازند.
تماس با ما