معدن خاک صنعتی

شرکت کان پژوهان پارس زمین

معدن خاک صنعتی کجاست؟

معدن خاک صنعتی

معدن خاک صنعتی شرکت کان پژوهان پارس زمین با وسعتی حدود 200 هزار متر مربع یکی از بزرگترین و فعالترین معادن خاک صنعتی کشور می باشد که در مرکز کشور و در استان مرکزی اکتشاف شده و از سال ۱۳۹۸ در حال فعالیت و خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد، این معدن خاک صنعتی به واسطه تولید انواع خاک های صنعتی رس، شیل، بالکلی، خاک نسوز، بنتونیت، گل سرشور، و کائولن یکی از فعالترین معادن موجود در کشور می باشد.
در معدن خاک صنعتی این شرکت خاک هایی با ویژگی ها و خواصی همچون سبک بودن، رنگ سفید و مقاومت بالا استخراج می شود که این خاک ها به صورت گسترده در صنایع مختلفی همچون رنگ، کاشی و سرامیک، لاستیک سازی و غیره قرار می گیرند.

خاک صنعتی بر خلاف خاک های معمولی تحت شرایط خاصی تشکیل و استخراج می شوند، همچنین خاک های صنعتی بسته به استفاده و کاربردشان در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند.
در نقاط مختلف جهان و با توجه به نوع صنعت هر کشور معدن خاک صنعتی مرتبط با آن اکتشاف، استخراج و بهره برداری می شود، در واقع هر کشور بسته به کاربرد خاک صنعتی دسته بندی مخصوصی برای آن دارد. کشور آمریکا با سابقه ای طولانی در استفاده از خاک های صنعتی، این خاک ها را به شکل زیر گروه بندی می کنند، که این گروه بندی در سایر کشورهای صنعتی دیگر هم استفاده می شود، خاک های معدن خاک صنعتی در شش گروه دسته بندی می‌شوند:


1 - خاک بالکلی

2 - خاک نسوز

3 - خاک رس و یا شیل

4 - کائولن

5 - بنتونیت

6 - فولرارث یا گل سرشور


دسته بندی معدن خاک صنعتی در ایران با توجه به نوع خاک صنعتی، کاربرد و نحوه استفاده به شکل زیر می باشد:

1 - معدن خاک صنعتی رس های کائولینیتی و نسوز.

2 - معدن خاک صنعتی رس های بنتونیتی.

3 - معدن خاک صنعتی رس های معمولی یا نیمه صنعتی.


بیشتر استخراج ها و فرآوری های معدن خاک صنعتی در گروه خاک های رسی قرار می گیرند، خواص شیمیایی و ساختمان خاک رس تا اواسط قرن بیستم ناشناخته باقی مانده بود که ریزی دانه های خاک رس یکی از دلایل ناشناخته ماندن این نوع خاک شده بود.


خاک رس

معرفی خاک رس به عنوان یک سنگ بسی دشوار می باشد زیرا مواد گوناگون مختلفی در ترکیبات این نوع خاک ها وجود دارد و از این رو تعریف آن تاحدودی کلی است.
رس خاکی است طبیعی که از ریزدانه های کانی های متبلور تشکیل شده است رس ها بسیار رطوبت را به خود میگیرند، شکل پذیری بالایی دارند و از خاک هایی هستند که ریزترین ذرات دانه ای را دارا می باشند. خاک های رس در ساخت انواع ظروف سفالی، چینی و آجر مورد استفاده قرار می‌گیرند.


خاک کائولن

یکی از اصلی ترین ماده های مورد استفاده در صنعت، خاک کائولن می باشد. کائولن از نام یک کانی به نام کائولینیت گرفته شده. کائولن که خاک چینی هم گفته می‌شود دارای مزیت هایی چون وزن پایین، رنگ ثابت و مقاومت بالا و منحصر به فرد می باشد.


خاک بنتونیت

بنتونیت یا گل سرشور نوعی خاک رس می باشد که از معدن خاک صنعتی رسی با ۸۵ درصد مونت موریلونیت استخراج می شود. ساختار خاک بنتونیت از کانی های متورم شونده تشکیل شده است که با مقدار کمی بیدلیت ترکیب هستند. بنتونیت ها بر اثر هوازدگی و دگرسانی با خاکسترهای آتشفشانی و در ترکیب با آب تشکیل می شود.


خاک نسوز

خاک نسوز اصطلاحی است که برای کانی های دیرگداز به کار می رود. خاک های نسوز اکثراً در تولید آجرهای نسوز و محصولاتی که نیاز به تحمل حرارت بالا را دارند استفاده می‌شوند. در علم سرامیک خاک نسوز به خاکی گفته می شود که توان تحمل دمای حداقل ۱۵۱۵ درجه را داشته باشد.


خاک بالکلی

خاک بالکلی همانند خاک کائولن نوعی خاک رس می باشد و تنها تفاوت آن با خاک کائولن در داشتن پلاستيسيته بالا و مقاومت کمتر در برابر حرارت است. ترکیبات شیمیایی این نوع خاک با کائولن بسیار کم و ناچیز می باشد و تنها در میزان سیلیس موجود در دو خاک با هم تفاوت دارند. خای بالکلی شامل ۲۰ تا ۸۰ درصد کائولینیت،10 تا ۲۵ درصد میکا و ۶ تا ۶۵ درصد سیلیس می باشد. معدن خاک صنعتی بالکلی یک معدن رس رسوبی با منشاء طبیعی است که عواملی چون هوازدگی طبیعی باعث انتقال و تشکیل آن می شود.


خاک های استخراج شده از معدن خاک صنعتی عمدتاً به صورت خام به فروش می رسند و اکثراً در کارخانه های تولید کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین این خاک ها به دلیل وجود کانی های متبلور کارایی و مصرف بالایی در صنایع مختلف را دارند.

معدن خاک صنعتی شرکت کان پژوهان پارس زمین در استان مرکزی و شهر تفرش واقع گردیده است و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و بهترین تامین کنندگان خاک صنعتی برای کارخانجات تولیدی اعم از کاشی و سرامیک شناخته می شود.
آنالیز ترکیبات خاک صنعتی این شرکت نشان می دهد ترکیبات شیمیایی کانی های رسی تشکیل دهنده این خاک از مرغوبترین نوع آن در کشور می باشد.
عملیات تولیدی در معدن خاک صنعتی شرکت پارس زمین شامل: حفاری، آتشباری، بارگیری و باربری می شود، که بهینه سازی تمام این مراحل در شرکت کان پژوهان باعث بهره وری بالا و همچنین افزایش سود و کاهش هزینه های معدن شده است.


جهت خرید و سفارش انواع خاک صنعتی می توانید از طریق صفحه تماس، با کارشناسان فنی شرکت در ارتباط باشید و از مشاوره و راهنمایی های تمام وقت همگارانمان استفاده نمایید و همچنین ما را از نظرات، پیشنهادات و راهنمایی های ارزنده خود آگاه سازید.
تماس با ما